Newsletter
Imprint
Press Contact

Mini-Symposia

A mini-symposium is a special session which consists of four coordinated presentations on a selected topic of substantial current interest and importance in mathematics. A mini-symposium slot will be two hours long with 25 minutes for each presentation, and additional 5 minutes for discussion.

The 7ECM program committee has accepted the following 43 mini-symposia. Some of them consist of several slots indicated by the suffix –A, -B, -C.

Sort by Mini-Symposia ID


1
2
3
4
5
6



Mini-Symposia Block 1 - Tuesday July 19, 2016 - 09:00-11:00

MS-27-A: Multiscale and Homogenization Methods: Interplay of analysis and numerics with a focus on wave problems
Organizers: Agnes Lamacz (Technische Universität Dortmund), Kersten Schmidt (Technische Universität Berlin)
H0110

MS-07: Canonical metrics, K-stability and moduli spaces of Fano varieties
Organizers: Cristiano Spotti (University of Cambridge), Hendrik Suess (University of Manchester)
H0107

MS-34: Operator semigroups: theory and applications
Organizers: Adam Bobrowski (Lublin University of Technology), Ralph Chill (TU Dresden), Yuri Tomilov (Polish Academy of Sciences)
H0106

MS-28: New perspectives on symmetries of discrete structures
Organizers: Primož Potocnik (University of Ljubljana)
H0111

MS-39: Recent Developments in Matroid Theory
Organizers: Matthias Lenz (Université de Fribourg), Felipe Rincón (University of Oslo)
H0112

MS-23: Mathematics of Krylov Subspace Methods
Organizers: Jorg Liesen (TU Berlin), Zdenek Strakos (Charles U. in Prague)
H1029

MS-39: Recent Developments in Matroid Theory
Organizers: Matthias Lenz (Université de Fribourg), Felipe Rincón (University of Oslo)
H0112

MS-23: Mathematics of Krylov Subspace Methods
Organizers: Jorg Liesen (TU Berlin), Zdenek Strakos (Charles U. in Prague)
H1029

MS-20: Geometric curvature energies
Organizers: Simon Blatt (Universität Salzburg), Philipp Reiter (Universität Duisburg-Essen), Armin Schikorra (Universität Basel)
H2033

MS-24: Matrix Equations: Solvers and Applications
Organizers: Hermann Mena (University of Innsbruck), Jens Saak (MPI Magdeburg)
H2036

MS-33: Open boundary conditions for incompressible flows: theoretical and practical aspects
Organizers: Alfonso Caiazzo (WIAS Berlin), Cristobal Bertoglio (CMM Santiago de Chile)
H2037

MS-26: Models and methods for nonlinear network flow problems
Organizers: Benjamin Hiller (Zuse Institute Berlin)
H3005


Mini-Symposia Block 2 - Wednesday July 20, 2016 - 09:00-11:00

MS-27-B: Multiscale and Homogenization Methods: Interplay of analysis and numerics with a focus on wave problems
Organizers: Agnes Lamacz (Technische Universität Dortmund), Kersten Schmidt (Technische Universität Berlin)
H0110

MS-09: Combinatorial algebraic geometry
Organizers: Lars Kastner (Freie Universitaet Berlin), Alexandru Constantinescu (Freie Universität Berlin)
H0107

MS-35-A: Orthogonal Polynomials and Applications
Organizers: Alfredo Deaño (University of Kent, United Kingdom), Galina Filipuk (University of Warsaw, Poland), Andrei Martínez-Finkelshtein (University of Almería, Spain), Juan J. Moreno-Balcázar (University of Almería, Spain), Maria das Neves Rebocho (University of Beira Interior, Portugal)
H0106

MS-30-A: Numerical methods for SDEs
Organizers: Larisa Yaroslavtseva (University of Passau), Raphael Kruse (TU Berlin)
H0111

MS-46: Zeros of harmonic functions in the plane
Organizers: Jörg Liesen (TU Berlin), Robert Luce (EPF Lausanne)
H0112

MS-01-A: Advanced Methods for Cardiac Simulation
Organizers: Rolf Krause (Università della Svizzera Italiana Lugano), Martin Weiser (Zuse Institute Berlin)
H1029

MS-14-A: Differential models in applications to nonlinear media: memory and biological materials
Organizers: Daniele Andreucci (Sapienza University of Rome, Italy), Sandra Carillo (Sapienza University of Rome, Italy)
H2033

MS-02-A: Analysis and numerical methods for the optimal control of PDEs
Organizers: Eduardo Casas (Universidad de Cantrabria), Fredi Tröltzsch (TU Berlin)
H2036

MS-12-A: Computer Algebra and Applications
Organizers: Janko Boehm (TU Kaiserslautern), Christian Eder (TU Kaiserslautern), Mathias Schulze (TU Kaiserslautern), Andreas Steenpaß (TU Kaiserslautern)
H2037

MS-03: Analysis of thermodynamically consistent models of electrolytes in the context of battery research
Organizers: Pierre-Etienne Druet (Weierstrass Institute Berlin)
H3005

MS-17: Recent results in axiomatic, combinatorial, and descriptive set theory
Organizers: Istvan Juhasz (Alfréd Rényi Institute of Mathematics), Benedikt Loewe (Universitaet Hamburg)
H3012


Mini-Symposia Block 3 - Wednesday July 20, 2016 - 16:30-18:30

MS-27-C: Multiscale and Homogenization Methods: Interplay of analysis and numerics with a focus on wave problems
Organizers: Agnes Lamacz (Technische Universität Dortmund), Kersten Schmidt (Technische Universität Berlin)
H0110

MS-35-B: Orthogonal Polynomials and Applications
Organizers: Alfredo Deaño (University of Kent, United Kingdom), Galina Filipuk (University of Warsaw, Poland), Andrei Martínez-Finkelshtein (University of Almería, Spain), Juan J. Moreno-Balcázar (University of Almería, Spain), Maria das Neves Rebocho (University of Beira Interior, Portugal)
H0106

MS-30-B: Numerical methods for SDEs
Organizers: Larisa Yaroslavtseva (University of Passau), Raphael Kruse (TU Berlin)
H0111

MS-15: Discrete Optimization
Organizers: Nicole Megow (TU München), Martin Skutella (TU Berlin)
H0112

MS-01-B: Advanced Methods for Cardiac Simulation
Organizers: Rolf Krause (Università della Svizzera Italiana Lugano), Martin Weiser (Zuse Institute Berlin)
H1029

MS-14-B: Differential models in applications to nonlinear media: memory and biological materials
Organizers: Daniele Andreucci (Sapienza University of Rome, Italy), Sandra Carillo (Sapienza University of Rome, Italy)
H2033

MS-02-B: Analysis and numerical methods for the optimal control of PDEs
Organizers: Eduardo Casas (Universidad de Cantrabria), Fredi Tröltzsch (TU Berlin)
H2036

MS-12-B: Computer Algebra and Applications
Organizers: Janko Boehm (TU Kaiserslautern), Christian Eder (TU Kaiserslautern), Mathias Schulze (TU Kaiserslautern), Andreas Steenpaß (TU Kaiserslautern)
H2037

MS-36: Rigorous derivation of mathematical models: mathematical theory, numerical application
Organizers: Sarka Necasova (Institute of Mathematics, Academy of Sciences of the Czech Repubilic), Bernard Ducomet (CEA, DIF, Arpajon, France)
H3005

MS-10: Toric, tropical and combinatorial geometry - a panorama
Organizers: Emanuele Delucchi (University of Fribourg), Eva-Maria Feichtner (Universitaet Bremen)
H3012


Mini-Symposia Block 4 - Thursday July 21, 2016 - 09:00-11:00

MS-29-A: Nonsmooth PDEs in the modeling damage, delamination, and fracture
Organizers: Elisabetta Rocca (WIAS, Berlin), Marita Thomas (WIAS, Berlin)
H0110

MS-11: Combinatorics of Polynomial Systems
Organizers: Christian Haase (Freie Universität Berlin), Benjamin Nill (Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg)
H0107

MS-42: Stochastic Partial Differential Equations
Organizers: Benjamin Gess (Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences), Michael Röckner (University of Bielefeld)
H0106

MS-21: Hilbert Spaces of Analytic Functions and Their Operators
Organizers: Alexandru Aleman (Lund University), Anton Baranov (Saint Petersburg State University), Yurii Belov (St. Petersburg State University)
H0112

MS-08: Collective dynamics in socio-economic applications
Organizers: Marie-Therese Wolfram (Mathematics Department, University of Warwick), Bertram Düring (University of Sussex)
H2033

MS-25-A: Modeling and simulation of transport-dominated phenomena
Organizers: Christopher Beattie (Virginia Tech), Serkan Gugercin (Virginia Tech), Philipp Schulze (TU Berlin), Benjamin Unger (TU Berlin)
H2036

MS-13-A: Analysis, Numerics, and Control of Differential-Algebraic Equations
Organizers: Matthias Voigt (Technische Universität Berlin)
H2037


Mini-Symposia Block 5 - Thursday July 21, 2016 - 16:30-18:30

MS-29-B: Nonsmooth PDEs in the modeling damage, delamination, and fracture
Organizers: Elisabetta Rocca (WIAS, Berlin), Marita Thomas (WIAS, Berlin)
H0110

MS-06: Beyond Spectral Clustering Methods
Organizers: Marcus Weber (Zuse Institute Berlin), Konstantin Fackeldey (TU Berlin / Zuse Institut Berlin (ZIB))
H0106

MS-32-A: Numerics and Optimal Control of SPDEs
Organizers: Lubomir Banas (U Bielefeld), Raphael Kruse (TU Berlin)
H0111

MS-16: Dislocations: recent results and perspectives
Organizers: Marco Morandotti (SISSA - International School for Advanced Studies), Ilaria Lucardesi (SISSA - International School for Advanced Studies)
H0112

MS-05: Asymptotic Geometric Analysis
Organizers: Vitali Milman (Tel Aviv University), Bo'az Klartag (Tel Aviv University)
H2033

MS-25-B: Modeling and simulation of transport-dominated phenomena
Organizers: Christopher Beattie (Virginia Tech), Serkan Gugercin (Virginia Tech), Philipp Schulze (TU Berlin), Benjamin Unger (TU Berlin)
H2036

MS-13-B: Analysis, Numerics, and Control of Differential-Algebraic Equations
Organizers: Matthias Voigt (Technische Universität Berlin)
H2037

MS-41: Spherical objects in algebraic geometry
Organizers: Andreas Hochenegger (Universität Köln), Martin Kalck (Edinburgh University), David Ploog (Leibniz Universität Hannover)
H3012


Mini-Symposia Block 6 - Friday July 22, 2016 - 09:00-11:00

MS-29-C: Nonsmooth PDEs in the modeling damage, delamination, and fracture
Organizers: Elisabetta Rocca (WIAS, Berlin), Marita Thomas (WIAS, Berlin)
H0110

MS-04: Applied Algebraic Topology meets Topological Combinatorics
Organizers: Pavle Blagojevic (Mathematical Institute SANU), Michael Farber (Queen Mary University of London), Günter M. Ziegler (Freie Universität Berlin)
H0107

MS-38: Quantum Algebras, Quantum Integrable Models and Quantum Information
Organizers: Alexander Stolin (Chalmers University of Technology and University of Gothenburg)
H0106

MS-37: Propagation phenomena in discrete media
Organizers: Pavel Gurevich (Free University of Berlin), Sergey Tikhomirov (Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences, Leipzig)
H0111

MS-32-B: Numerics and Optimal Control of SPDEs
Organizers: Lubomir Banas (U Bielefeld), Raphael Kruse (TU Berlin)
H0112

MS-18: Exact Solutions and Certificates in Mathematical Optimization
Organizers: Ambros Gleixner (Zuse Institute Berlin), Daniel E. Steffy (Oakland University)
H1029

MS-22: Mathematical methods for semiconductors
Organizers: Nella Rotundo (Weierstrass Institute), Patricio Farrell (Weierstrass Institute), Dirk Peschka (Weierstrass Institute)
H2033

MS-44: Towards a Global Digital Mathematics Library
Organizers: Olaf Teschke (FIZ Karlsruhe), Patrick Ion (American Mathematical Society)
H2036

MS-43: Structured perturbation theory in linear algebra
Organizers: Yuji Nakatsukasa (The University of Tokyo), Siegfried Rump (Hamburg University of Technology)
H2037